Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXSE2G04FCSDS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXSE2G04FCSDS with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXSE2G04FCSDS
| Part No | JBXSE2G04FCSDS |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT FMALE 4POS GOLD CRIMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Backshell |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 15A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 1000V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold |
| Termination: | Crimp |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 2 |
| Number of Positions: | 4 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXSE2G04FCSDS , send us a request quote to request JBXSE2G04FCSDS pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXSE2G04FCSDS.The price and lead time for JBXSE2G04FCSDS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXSE2G04FCSDS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





