Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXSA2G16FWSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXSA2G16FWSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXSA2G16FWSDSR
| Part No | JBXSA2G16FWSDSR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT FMALE 16POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection: | IP40 |
| Features: | Backshell |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 6A |
| Backshell Material, Plating: | Brass, Chrome over Nickel |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 730V |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Gold |
| Termination: | - |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 2 |
| Number of Positions: | 16 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXSA2G16FWSDSR , send us a request quote to request JBXSA2G16FWSDSR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXSA2G16FWSDSR.The price and lead time for JBXSA2G16FWSDSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXSA2G16FWSDSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





