Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXHD0G08FSSDPR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXHD0G08FSSDPR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXHD0G08FSSDPR
| Part No | JBXHD0G08FSSDPR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT FMALE 8POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 2A |
| Backshell Material, Plating: | - |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 190V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold |
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 0 |
| Number of Positions: | 8 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXHD0G08FSSDPR , send us a request quote to request JBXHD0G08FSSDPR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXHD0G08FSSDPR.The price and lead time for JBXHD0G08FSSDPR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXHD0G08FSSDPR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





