Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JBXHC2G19MSSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy JBXHC2G19MSSDSR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
JBXHC2G19MSSDSR
| Part No | JBXHC2G19MSSDSR |
|---|---|
| Manufacturer | Souriau Connection Technology |
| Description | CONN RCPT MALE 19POS SOLDER CUP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Applications: | Industrial, Instrumentation, Medical, Telecommunications |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Shell Size, MIL: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Connector Type: | Receptacle, Male Pins |
| Shell Material: | Brass |
| Shell Finish: | Chrome over Nickel |
| Mounting Feature: | Bulkhead - Front or Rear Side Nut |
| Ingress Protection: | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material: | - |
| Current Rating: | 5A |
| Backshell Material, Plating: | - |
| Cable Opening: | - |
| Voltage Rating: | 660V |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Insert Material: | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Detailed Description: | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold |
| Termination: | Solder Cup |
| Shielding: | Shielded |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 19.7µin (0.50µm) |
| Color: | Silver |
| Series: | JBX |
| Shell Size - Insert: | 2 |
| Number of Positions: | 19 |
| Orientation: | G |
Introduce
We can supply JBXHC2G19MSSDSR , send us a request quote to request JBXHC2G19MSSDSR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JBXHC2G19MSSDSR.The price and lead time for JBXHC2G19MSSDSR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part JBXHC2G19MSSDSR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





