Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRAC1166-100W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRAC1166-100W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRAC1166-100W
| Part No | IRAC1166-100W |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | BOARD DEMO 100W FOR IR1166 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | - |
|---|---|
| Board Type: | Fully Populated |
| Main Purpose: | AC/DC, Secondary Side |
| Regulator Topology: | Flyback |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | IR1166S, IRF7853 - AC/DC, Secondary Side 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Utilized IC / Part: | IR1166S, IRF7853 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Current - Output: | 6.25A |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output: | 16V |
| Power - Output: | 100W |
Introduce
We can supply IRAC1166-100W , send us a request quote to request IRAC1166-100W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRAC1166-100W.The price and lead time for IRAC1166-100W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRAC1166-100W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





