Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRAC1150-300W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRAC1150-300W with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IRAC1150-300W
| Part No | IRAC1150-300W |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | DEMO BOARD FOR IR1150S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 100kHz |
|---|---|
| Board Type: | Fully Populated |
| Main Purpose: | AC/DC, Secondary Side |
| Regulator Topology: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | IR1150S - AC/DC, Secondary Side 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Utilized IC / Part: | IR1150S |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | *IRAC1150-300W |
| Current - Output: | - |
| Voltage - Input: | 90 ~ 264 VAC |
| Voltage - Output: | 387V |
| Power - Output: | 300W |
Introduce
We can supply IRAC1150-300W , send us a request quote to request IRAC1150-300W pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRAC1150-300W.The price and lead time for IRAC1150-300W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IRAC1150-300W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






