Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IFX1963TEVATMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IFX1963TEVATMA1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IFX1963TEVATMA1
| Part No | IFX1963TEVATMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO252-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Supplier Device Package: | PG-TO252-5 |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.21V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Supply (Max): | 130mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 0.55V @ 1.5A |
| PSRR: | 67dB (120Hz) |
| Current - Output: | 1.5A |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Package / Case: | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 19.45V |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output Adj to 1.21V 1.5A PG-TO252-5 |
| Current - Quiescent (Iq): | 1.5mA |
| Series: | - |
| Other Names: | IFX1963TEV IFX1963TEVATMA1TR SP001045788 |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Control Features: | Enable |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
Introduce
We can supply IFX1963TEVATMA1 , send us a request quote to request IFX1963TEVATMA1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IFX1963TEVATMA1.The price and lead time for IFX1963TEVATMA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IFX1963TEVATMA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





