Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IFX1117GSV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IFX1117GSV with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
IFX1117GSV
| Part No | IFX1117GSV |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 1A SOT223-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 13.6V |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | PG-SOT223-4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 15 V 1A PG-SOT223-4 |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Quiescent (Iq): | 5mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 1.4V @ 1A |
| Series: | - |
| Base Part Number: | IFX1117 |
| Other Names: | IFX1117GSVINCT IFX1117GSVXTINCT IFX1117GSVXTINCT-ND |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| PSRR: | 70dB (120Hz) |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
Introduce
We can supply IFX1117GSV , send us a request quote to request IFX1117GSV pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IFX1117GSV.The price and lead time for IFX1117GSV depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part IFX1117GSV.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






