Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H9033-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H9033-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H9033-01
| Part No | H9033-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | TERM TURRET SINGLE TIN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Insulation: | Non-Insulated |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Length - Overall: | 0.581" (14.77mm) |
| Length - Above Board: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Flange Diameter: | 0.187" (4.75mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector Single End Tin |
| Termination: | Swage |
| Staking Side ID: | 0.076" (1.93mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material - Insulation: | - |
| Mounting Hole Diameter: | 0.114" ~ 0.117" (2.90mm ~ 2.98mm) |
| Diameter - Turret Head: | 0.145" (3.68mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Staking Side OD: | 0.110" ~ 0.114" (2.79mm ~ 2.89mm) |
| Length - Below Flange: | 0.109" (2.77mm) |
| Board Thickness: | 0.063" (1.60mm) |
| Number of Turrets: | Triple |
| Terminal Type: | Single End |
| Insulation Color: | - |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply H9033-01 , send us a request quote to request H9033-01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H9033-01.The price and lead time for H9033-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part H9033-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






