Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy H9030-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy H9030-01 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
H9030-01
| Part No | H9030-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Description | TERM TURRET HOLLOW L=8.08-8.58MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
|---|---|
| Flange Diameter: | 0.187" (4.75mm) |
| Staking Side ID: | 0.065" ~ 0.075" (1.65mm ~ 1.91mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Contact Material: | Brass Alloy |
| Insulation: | Non-Insulated |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Contact Finish Thickness: | - |
| Length - Overall: | 0.418" (10.62mm) |
| Length - Above Board: | 0.318" ~ 0.338" (8.08mm ~ 8.58mm) |
| Detailed Description: | Terminal Turret Connector Single End, Hollow 0.318" ~ 0.338" (8.08mm ~ 8.58mm) Tin |
| Termination: | Swage |
| Material - Insulation: | - |
| Mounting Hole Diameter: | 0.115" ~ 0.119" (2.93mm ~ 3.01mm) |
| Diameter - Turret Head: | 0.135" ~ 0.145" (3.43mm ~ 3.68mm) |
| Series: | - |
| Staking Side OD: | 0.107" ~ 0.117" (2.73mm ~ 2.98mm) |
| Length - Below Flange: | 0.100" ~ 0.110" (2.54mm ~ 2.79mm) |
| Board Thickness: | 0.063" (1.60mm) |
| Number of Turrets: | Triple |
| Terminal Type: | Single End, Hollow |
| Insulation Color: | - |
| Contact Finish: | Tin |
Introduce
We can supply H9030-01 , send us a request quote to request H9030-01 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number H9030-01.The price and lead time for H9030-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part H9030-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






