Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLDA05A2B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLDA05A2B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLDA05A2B
| Part No | GLDA05A2B |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACT DPST-NO 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 26° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 12gfm |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | Steel Roller |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | DPST-NO (DM) |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 26° |
| Actuator Type: | Side Rotary, Adjustable Roller |
| Overtravel: | 49° |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 12° |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
Introduce
We can supply GLDA05A2B , send us a request quote to request GLDA05A2B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLDA05A2B.The price and lead time for GLDA05A2B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLDA05A2B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





