Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GLDA03A1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GLDA03A1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GLDA03A1B
| Part No | GLDA03A1B |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell Sensing and Productivity Solutions |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 6A 120V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
| Operating Position: | 26° |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Side Rotary, Roller |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | - |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Overtravel: | 49° |
| Pretravel: | 26° |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | GLS |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | 12gfm |
| Voltage Rating - DC: | 125V |
| Differential Travel: | 12° |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Voltage Rating - AC: | 120V |
| Features: | Steel Roller |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Current Rating: | 6A (AC), 550mA (DC) |
| Circuit: | SPDT (BBM) |
Introduce
We can supply GLDA03A1B , send us a request quote to request GLDA03A1B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GLDA03A1B.The price and lead time for GLDA03A1B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GLDA03A1B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





