Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GF1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GF1B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GF1B
| Part No | GF1B |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Original-Reel® |
| Supplier Device Package: | SMA (DO-214AC) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount SMA (DO-214AC) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 15pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | GF1B |
| Other Names: | GF1BDKR GF1BDKR-ND GF1BFSDKR |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply GF1B , send us a request quote to request GF1B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GF1B.The price and lead time for GF1B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GF1B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





