Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy GF1B/17A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy GF1B/17A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
GF1B/17A
| Part No | GF1B/17A |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE GEN PURP 100V 1A DO214BA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-214BA |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-214BA (GF1) |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-214BA (GF1) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 100V |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | SUPERECTIFIER® |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 100V |
| Base Part Number: | GF1B |
| Other Names: | GF1B GF1B TR GF1B/17- GF1B/17-GITR GF1B/17-GITR-ND GF1B/1754 GF1B/1754GITR GF1BGITR GF1BGITR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 2µs |
Introduce
We can supply GF1B/17A , send us a request quote to request GF1B/17A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number GF1B/17A.The price and lead time for GF1B/17A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part GF1B/17A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





