Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FYPF2004DNTU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FYPF2004DNTU with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FYPF2004DNTU
| Part No | FYPF2004DNTU |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220F |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 20A Through Hole TO-220-3 Full Pack |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 670mV @ 20A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1mA @ 40V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20A |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
Introduce
We can supply FYPF2004DNTU , send us a request quote to request FYPF2004DNTU pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FYPF2004DNTU.The price and lead time for FYPF2004DNTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FYPF2004DNTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





