Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FT25L04T-RB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FT25L04T-RB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FT25L04T-RB
| Part No | FT25L04T-RB |
|---|---|
| Manufacturer | Fremont Micro Devices |
| Description | IC FLASH 4M SPI 40MHZ 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-TSSOP |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | FLASH Memory IC 4Mb (512K x 8) SPI 40MHz 8-TSSOP |
| Voltage - Supply: | 1.65 V ~ 1.95 V |
| Clock Frequency: | 40MHz |
| Memory Size: | 4Mb (512K x 8) |
| Memory Interface: | SPI |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 2.6ms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 1219-1193-5 |
| Memory Format: | FLASH |
| Technology: | FLASH |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply FT25L04T-RB , send us a request quote to request FT25L04T-RB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FT25L04T-RB.The price and lead time for FT25L04T-RB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FT25L04T-RB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





