Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FT25C64A-UTR-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FT25C64A-UTR-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FT25C64A-UTR-B
| Part No | FT25C64A-UTR-B |
|---|---|
| Manufacturer | Fremont Micro Devices |
| Description | IC EEPROM 64K SPI 20MHZ 8TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | 8-TSSOP |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | EEPROM Memory IC 64Kb (8K x 8) SPI 20MHz 8-TSSOP |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Clock Frequency: | 20MHz |
| Memory Size: | 64Kb (8K x 8) |
| Memory Interface: | SPI |
| Write Cycle Time - Word, Page: | 5ms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | - |
| Other Names: | 1219-1185 |
| Memory Format: | EEPROM |
| Technology: | EEPROM |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
Introduce
We can supply FT25C64A-UTR-B , send us a request quote to request FT25C64A-UTR-B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FT25C64A-UTR-B.The price and lead time for FT25C64A-UTR-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FT25C64A-UTR-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





