Buy FN258P-250-07 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FN258P-250-07
Part No FN258P-250-07
Manufacturer Schaffner EMC, Inc.
Description LINE FILTER 250A CHASSIS MOUNT
Data sheet
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):277V
Voltage - Rated AC:-
Current:250A
Inductance:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):480V
Filter Type:Three Phase (Delta)
Other Names:294-965 800989 817-2449 FN258P-250-07-ND
Frequency - Operating:DC ~ 60Hz
Approvals:CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C