Buy FN258-16-29 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FN258-16-29
Part No FN258-16-29
Manufacturer Schaffner EMC, Inc.
Description LINE FILTER 16A CHASSIS MOUNT
Data sheet
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):277V
Voltage - Rated AC:-
Current:16A
Inductance:-
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Voltage - Rated AC (Phase to Phase):480V
Filter Type:Three Phase (Delta)
Other Names:293-304 800761 817-1078 FN 258 - 16-29 FN2581629
Frequency - Operating:DC ~ 60Hz
Approvals:CSA, ENEC, UR
Operating Temperature:-25°C ~ 100°C