Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FIT50-6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FIT50-6 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FIT50-6
| Part No | FIT50-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | FIXED IND 12.5UH 6.8A 14 MOHM TH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 12.5µH |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.750" (19.05mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 14 mOhm Max |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 6.8A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 12.5µH Unshielded Toroidal Inductor 6.8A 14 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.700" L x 0.475" W (17.78mm x 12.07mm) |
| Series: | FIT |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
| Other Names: | 10568 237-1187 |
Introduce
We can supply FIT50-6 , send us a request quote to request FIT50-6 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FIT50-6.The price and lead time for FIT50-6 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FIT50-6.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





