Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FIT50-4-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy FIT50-4-B with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
FIT50-4-B
| Part No | FIT50-4-B |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Description | FIXED IND 21.65UH 4.8A 29.2 MOHM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | - |
|---|---|
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 21.65µH |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.750" (19.05mm) |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| DC Resistance (DCR): | 29.2 mOhm Max |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 4.8A |
| Current - Saturation: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Detailed Description: | 21.65µH Unshielded Toroidal Inductor 4.8A 29.2 mOhm Max Radial |
| Inductance Frequency - Test: | 10kHz |
| Shielding: | Unshielded |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.700" L x 0.475" W (17.78mm x 12.07mm) |
| Series: | FIT |
| Q @ Freq: | - |
| Type: | Toroidal |
Introduce
We can supply FIT50-4-B , send us a request quote to request FIT50-4-B pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FIT50-4-B.The price and lead time for FIT50-4-B depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part FIT50-4-B.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





