Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES1JL MHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ES1JL MHG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ES1JL MHG
| Part No | ES1JL MHG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 600V 1A SUB SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-219AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Sub SMA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 1A Surface Mount Sub SMA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.7V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 600V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 8pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Other Names: | ES1JL MHG-ND ES1JLMHG |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply ES1JL MHG , send us a request quote to request ES1JL MHG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ES1JL MHG.The price and lead time for ES1JL MHG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ES1JL MHG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





