Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES1GRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ES1GRX with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ES1GRX
| Part No | ES1GRX |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | ES1GR SOD123 SOD2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-123W |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-123W |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount SOD-123W |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.25V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 400nA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 150°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 14pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | 1727-7520-2 934070382115 |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 25ns |
Introduce
We can supply ES1GRX , send us a request quote to request ES1GRX pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ES1GRX.The price and lead time for ES1GRX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ES1GRX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





