Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES1GL MQG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy ES1GL MQG with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
ES1GL MQG
| Part No | ES1GL MQG |
|---|---|
| Manufacturer | TSC (Taiwan Semiconductor) |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 1A SUB SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-219AB |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Sub SMA |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 1A Surface Mount Sub SMA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.3V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 8pF @ 1V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | ES1GL MQG-ND ES1GLMQG |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply ES1GL MQG , send us a request quote to request ES1GL MQG pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ES1GL MQG.The price and lead time for ES1GL MQG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part ES1GL MQG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





