Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EL2200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EL2200 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EL2200
| Part No | EL2200 |
|---|---|
| Manufacturer | Everlight Electronics |
| Description | OPTOISO 5KV TRI-STATE 8DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Number of Channels: | 1 |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Supply: | 20V |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max): | 300ns, 300ns |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Input Type: | DC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 1.4V |
| Output Type: | Tri-State |
| Rise / Fall Time (Typ): | 45ns, 10ns |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Current - Output / Channel: | 25mA |
| Data Rate: | 5MBd |
| Detailed Description: | Logic Output Optoisolator 5MBd Tri-State 5000Vrms 1 Channel 1kV/µs CMTI 8-DIP |
| Series: | - |
| Other Names: | C180000128 |
| Inputs - Side 1/Side 2: | 1/0 |
| Common Mode Transient Immunity (Min): | 1kV/µs |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 50mA |
Introduce
We can supply EL2200 , send us a request quote to request EL2200 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EL2200.The price and lead time for EL2200 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EL2200.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation








