Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG01V1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG01V1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG01V1
| Part No | EG01V1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 400V 700MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 400V 700mA Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 2V @ 700mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Other Names: | EG01V1 DK EG01V1-ND EG01V1TB EG01V1TR EG01V1TR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 700mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply EG01V1 , send us a request quote to request EG01V1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG01V1.The price and lead time for EG01V1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG01V1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






