Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EG01CV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EG01CV1 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
EG01CV1
| Part No | EG01CV1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken Electric Co., Ltd. |
| Description | DIODE GEN PURP 1KV 500MA AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Box (TB) |
| Supplier Device Package: | - |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 1000V 500mA Through Hole |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 3.3V @ 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -40°C ~ 150°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Other Names: | EG01CV1 DK EG01CV1-ND EG01CV1TB EG01CV1TR EG01CV1TR-ND |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
Introduce
We can supply EG01CV1 , send us a request quote to request EG01CV1 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EG01CV1.The price and lead time for EG01CV1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part EG01CV1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






