Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E3102CAAAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E3102CAAAA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E3102CAAAA
| Part No | E3102CAAAA |
|---|---|
| Manufacturer | Arcolectric (Bulgin) |
| Description | SWITCH DETECTOR SPST-NC 5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Operating Position: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Actuator Type: | Angled Toggle (Detector) |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Overtravel: | - |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | 3100 |
| Release Force: | - |
| Operating Force: | - |
| Differential Travel: | - |
| Ingress Protection: | Splash Proof |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPST-NC |
Introduce
We can supply E3102CAAAA , send us a request quote to request E3102CAAAA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E3102CAAAA.The price and lead time for E3102CAAAA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E3102CAAAA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





