Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy E3101AAAAB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy E3101AAAAB with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
E3101AAAAB
| Part No | E3101AAAAB |
|---|---|
| Manufacturer | Arcolectric (Bulgin) |
| Description | SWITCH DETECTOR SPST-NO 5A 250V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | - |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | Off-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | - |
| Ingress Protection: | Splash Proof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | - |
| Current Rating: | 5A (AC) |
| Circuit: | SPST-NO |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | - |
| Actuator Type: | Angled Toggle (Detector) |
| Overtravel: | - |
| Series: | 3100 |
| Release Force: | - |
| Other Names: | 1091-1050 |
| Differential Travel: | - |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
Introduce
We can supply E3101AAAAB , send us a request quote to request E3101AAAAB pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number E3101AAAAB.The price and lead time for E3101AAAAB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part E3101AAAAB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






