Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DPG15I200PA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DPG15I200PA with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DPG15I200PA
| Part No | DPG15I200PA |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE GEN PURP 200V 15A TO220AC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | TO-220-2 |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | TO-220AC |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 200V 15A Through Hole TO-220AC |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.26V @ 15A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 200V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Series: | HiPerFRED™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 200V |
| Current - Average Rectified (Io): | 15A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 35ns |
Introduce
We can supply DPG15I200PA , send us a request quote to request DPG15I200PA pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DPG15I200PA.The price and lead time for DPG15I200PA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DPG15I200PA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






