Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy DPG10P400PJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy DPG10P400PJ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
DPG10P400PJ
| Part No | DPG10P400PJ |
|---|---|
| Manufacturer | IXYS Corporation |
| Description | DIODE ARRAY 400V 10A ISOPLUS220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | ISOPLUS220™ |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tube |
| Supplier Device Package: | ISOPLUS220™ |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 400V 10A Through Hole ISOPLUS220™ |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.28V @ 10A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 400V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 32 Weeks |
| Diode Configuration: | 1 Pair Series Connection |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 10A |
| Series: | HiPerFRED²™ |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 400V |
| Reverse Recovery Time (trr): | 45ns |
Introduce
We can supply DPG10P400PJ , send us a request quote to request DPG10P400PJ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number DPG10P400PJ.The price and lead time for DPG10P400PJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part DPG10P400PJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





