Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D4MC-5020 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D4MC-5020 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D4MC-5020
| Part No | D4MC-5020 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | 0.063" (1.6mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 600gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.313" (33.4mm) |
| Actuator Type: | Roller Plunger |
| Overtravel: | 0.197" (5.0mm) |
| Series: | D4MC |
| Release Force: | 100gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D4MC5020 Z2729 |
| Differential Travel: | 0.008" (0.2mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply D4MC-5020 , send us a request quote to request D4MC-5020 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D4MC-5020.The price and lead time for D4MC-5020 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D4MC-5020.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






