Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy D4MC-3030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy D4MC-3030 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
D4MC-3030
| Part No | D4MC-3030 |
|---|---|
| Manufacturer | Omron Automation & Safety |
| Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 125V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mechanical Life: | 10,000,000 Cycles |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Switch Function: | On-Mom |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Electrical Life: | 500,000 Cycles |
| Termination Style: | Screw Terminal |
| Pretravel: | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Force: | 300gf |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 80°C |
| Current Rating: | 10A (AC), 6A (DC) |
| Circuit: | SPDT |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Position: | 1.969" (50.0mm) |
| Actuator Type: | Lever, Roller |
| Overtravel: | 0.079" (2.0mm) |
| Series: | D4MC |
| Release Force: | 40gf |
| Voltage Rating - DC: | 30V |
| Other Names: | D4MC-3030-ND D4MC3030 Z7223 |
| Differential Travel: | 0.060" (1.5mm) |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
Introduce
We can supply D4MC-3030 , send us a request quote to request D4MC-3030 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number D4MC-3030.The price and lead time for D4MC-3030 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part D4MC-3030.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






