Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CYRF6936-40LFXC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CYRF6936-40LFXC with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CYRF6936-40LFXC
| Part No | CYRF6936-40LFXC |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Description | IC RF TXRX+MCU ISM>1GHZ 40-VFQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad |
|---|---|
| Packaging: | Tray |
| GPIO: | 4 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | IC RF TxRx + MCU General ISM > 1GHZ 2.4GHz 40-VFQFN Exposed Pad |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 3.6 V |
| Data Rate (Max): | 1Mbps |
| Memory Size: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Sensitivity: | -97dBm |
| Frequency: | 2.4GHz |
| Current - Receiving: | 18.4mA ~ 21.2mA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Transmitting: | 20.8mA ~ 34.1mA |
| Series: | WirelessUSB™ |
| Serial Interfaces: | SPI |
| Type: | TxRx + MCU |
| Other Names: | 428-2024 CYRF6936-40LFXC-ND |
| RF Family/Standard: | General ISM > 1GHZ |
| Protocol: | - |
| Power - Output: | 4dBm |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Modulation: | DSSS, GFSK |
Introduce
We can supply CYRF6936-40LFXC , send us a request quote to request CYRF6936-40LFXC pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CYRF6936-40LFXC.The price and lead time for CYRF6936-40LFXC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CYRF6936-40LFXC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





