Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CF1JT470R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CF1JT470R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CF1JT470R
| Part No | CF1JT470R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 470 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 470 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | 0/ -400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CF |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | CF 1 470 5% R CF14705%R CF14705%R-ND CF1470JR CF1470JR-ND |
| Resistance: | 470 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Carbon Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CF1JT470R , send us a request quote to request CF1JT470R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CF1JT470R.The price and lead time for CF1JT470R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CF1JT470R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






