Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CF1JT120R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CF1JT120R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CF1JT120R
| Part No | CF1JT120R |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 120 OHM 1W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Axial |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | Axial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 120 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Carbon Film |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Temperature Coefficient: | 0/ -400ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | - |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | CF |
| Power (Watts): | 1W |
| Other Names: | CF 1 120 5% R CF11205%R CF11205%R-ND CF1120JR CF1120JR-ND |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Features: | Flame Retardant Coating, Safety |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Composition: | Carbon Film |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply CF1JT120R , send us a request quote to request CF1JT120R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CF1JT120R.The price and lead time for CF1JT120R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CF1JT120R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






