Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDSQR4148 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDSQR4148 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDSQR4148
| Part No | CDSQR4148 |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE GEN PURP 75V 150MA 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 0402/SOD-923F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 75V 150mA Surface Mount 0402/SOD-923F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 50mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 2.5µA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 4pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 75V |
| Base Part Number: | CDSQR4148 |
| Other Names: | 641-1287-1 |
| Current - Average Rectified (Io): | 150mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply CDSQR4148 , send us a request quote to request CDSQR4148 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDSQR4148.The price and lead time for CDSQR4148 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDSQR4148.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





