Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDSFR101A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDSFR101A with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDSFR101A
| Part No | CDSFR101A |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE GEN PURP 80V 100MA 1005 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 1005 (2512 Metric) |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 1005/SOD-323F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 80V 100mA Surface Mount 1005/SOD-323F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50nA @ 75V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 3pF @ 0.5V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 80V |
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4ns |
Introduce
We can supply CDSFR101A , send us a request quote to request CDSFR101A pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDSFR101A.The price and lead time for CDSFR101A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDSFR101A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





