Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDBK0520 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDBK0520 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDBK0520
| Part No | CDBK0520 |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Breakdown: | SOD-123F |
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Schottky |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 470mV @ 500mA |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | CDBK0520 |
| Diode Configuration: | 100µA @ 20V |
| Resistance @ If, F: | 100pF @ 0V, 1MHz |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 20V |
| Capacitance @ Vr, F: | 125°C (Max) |
| Series: | - |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 500MA SOD123F |
| Polarization: | SOD-123F |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Expanded Description: | Diode Schottky 20V 500mA Surface Mount SOD-123F |
Introduce
We can supply CDBK0520 , send us a request quote to request CDBK0520 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDBK0520.The price and lead time for CDBK0520 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDBK0520.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





