Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CDBER0140R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CDBER0140R with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CDBER0140R
| Part No | CDBER0140R |
|---|---|
| Manufacturer | Comchip Technology |
| Description | DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0503 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 0503 (1308 Metric) |
|---|---|
| Diode Type: | Schottky |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | 0503/SOD-723F |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 100mA Surface Mount 0503/SOD-723F |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 450mV @ 10mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 10V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 125°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 6pF @ 10V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Base Part Number: | CDBER0140 |
| Other Names: | 641-1207-2 CDBER0140R-HF |
| Current - Average Rectified (Io): | 100mA |
Introduce
We can supply CDBER0140R , send us a request quote to request CDBER0140R pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CDBER0140R.The price and lead time for CDBER0140R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CDBER0140R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation






