Buy CC150LD24 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
CC150LD24
| Part No | CC150LD24 |
|---|---|
| Manufacturer | Carlo Gavazzi |
| Description | RLY CONT 3P 24V DC 2NO/2NC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Chassis Mount, DIN Rail |
|---|---|
| Packaging: | Bulk |
| Contact Rating (Current): | 150A |
| Coil Power: | - |
| Contact Form: | 3PST-NO (3 Form A) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Release Time: | 60ms |
| Termination Style: | Box Lug |
| Coil Resistance: | - |
| Coil Voltage: | 24VDC |
| Turn On Voltage (Max): | 16.8 VDC |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Series: | CC |
| Turn Off Voltage (Min): | 2.4 VDC |
| Switching Voltage: | 690VAC - Max |
| Features: | Auxiliary Contacts |
| Operating Temperature: | -5°C ~ 60°C |