Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CAT660EVA-GT3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CAT660EVA-GT3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CAT660EVA-GT3
| Part No | CAT660EVA-GT3 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG SWTCHD CAP INV 0.1A 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Frequency - Switching: | 10kHz, 80kHz |
|---|---|
| Synchronous Rectifier: | No |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Input (Min): | 1.5V |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -Vin, 2Vin |
| Topology: | Charge Pump |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Function: | Ratiometric |
| Series: | - |
| Other Names: | CAT660EVA-GT3OSCT |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Current - Output: | 100mA |
| Number of Outputs: | 1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive or Negative |
Introduce
We can supply CAT660EVA-GT3 , send us a request quote to request CAT660EVA-GT3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CAT660EVA-GT3.The price and lead time for CAT660EVA-GT3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CAT660EVA-GT3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





