Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CAT6201VP2-GT3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CAT6201VP2-GT3 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CAT6201VP2-GT3
| Part No | CAT6201VP2-GT3 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 300MA 8TDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Supplier Device Package: | 8-TDFN (2x3) |
|---|---|
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Number of Regulators: | 1 |
| Current - Supply (Max): | 300µA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Voltage Dropout (Max): | 0.35V @ 300mA |
| PSRR: | 62dB ~ 52dB (1kHz ~ 20kHz) |
| Current - Output: | 300mA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Package / Case: | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max): | 12.5V |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 12.5 V 300mA 8-TDFN (2x3) |
| Current - Quiescent (Iq): | 150µA |
| Series: | - |
| Base Part Number: | CAT6201 |
| Other Names: | CAT6201VP2-GT3OSCT |
| Voltage - Input (Max): | 13.5V |
| Control Features: | Current Limit, Enable, Soft Start |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
Introduce
We can supply CAT6201VP2-GT3 , send us a request quote to request CAT6201VP2-GT3 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CAT6201VP2-GT3.The price and lead time for CAT6201VP2-GT3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CAT6201VP2-GT3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





