Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy CA24J157207PQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy CA24J157207PQ with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
CA24J157207PQ
| Part No | CA24J157207PQ |
|---|---|
| Manufacturer | C&K |
| Description | ROCKER SWITCH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Illumination Type, Color: | Neon, Yellow |
|---|---|
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Packaging: | Bulk |
| Mechanical Life: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Rocker Switch DPST 15A (AC) 125V Panel Mount, Snap-In |
| Actuator Type: | Concave (Standard V) - Illuminated |
| Switch Function: | On-Off |
| Electrical Life: | 10,000 Cycles |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 28.20mm x 22.00mm |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Actuator Marking: | O - |
| Series: | CA |
| Ingress Protection: | - |
| Color - Actuator/Cap: | Yellow |
| Voltage Rating - AC: | 125V |
| Illumination Voltage (Nominal): | 125 VAC |
| Features: | Positive Detent |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 65°C |
| Current Rating: | 15A (AC) |
| Circuit: | DPST |
Introduce
We can supply CA24J157207PQ , send us a request quote to request CA24J157207PQ pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number CA24J157207PQ.The price and lead time for CA24J157207PQ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part CA24J157207PQ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for CA24J157207PQ
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
CA24232-812 | ITT Cannon, LLC | CONN PLUG 3POS W/SOCKETS | RFQ >> |
![]() |
CA24253-3231 | Cannon | CA3102R20-27P W/ MOD SHL | RFQ >> |
![]() |
CA24253-3233 | Cannon | CA3102E20-29P W/ SPC SHL | RFQ >> |
![]() |
CA24256-4313 | Cannon | CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS | RFQ >> |
![]() |
CA2433-000 | Agastat Relays / TE Connectivity | HOOK-UP STRND 24AWG 600V YELLOW | RFQ >> |
![]() |
CA2440 | ADI (Analog Devices, Inc.) | 14-PIN RIBBON CABLE (DC590,DC202 | RFQ >> |
![]() |
CA24J137107PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J137107Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J137207DQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
| CA24J137207HQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> | |
![]() |
CA24J137207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
| CA24J137207Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> | |
![]() |
CA24J138107Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J138207DQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J138207HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J138207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J138207Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J147207DQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J157207PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J157207Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J158207PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J167107HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J167107PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J167107Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J167207DQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J167207HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J167207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J167207Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J168107HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J168207HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J168207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J168207Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J737207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J737207Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J738207DQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J738207HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J738207PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J738207Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J757207Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J767107DQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J767107Q | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J767207DQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J767207HQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J767207PQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J767207Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J768207DQ | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |
![]() |
CA24J768207PQ | C&K | SWITCH ROCKER DPST 15A 125V | RFQ >> |
![]() |
CA24J768207Q | C&K | ROCKER SWITCH | RFQ >> |









