Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BYX86TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BYX86TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BYX86TR
| Part No | BYX86TR |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE AVALANCHE 1KV 2A SOD57 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | SOD-57, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Avalanche |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | SOD-57 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Avalanche 1000V 2A Through Hole SOD-57 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 1A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1µA @ 1000V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 175°C |
| Capacitance @ Vr, F: | 20pF @ 4V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 1000V |
| Current - Average Rectified (Io): | 2A |
| Reverse Recovery Time (trr): | 4µs |
Introduce
We can supply BYX86TR , send us a request quote to request BYX86TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BYX86TR.The price and lead time for BYX86TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BYX86TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





