Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BT-2-10-RD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BT-2-10-RD with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BT-2-10-RD
| Part No | BT-2-10-RD |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | WIRE TIE RED STD 2.50"L |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
|---|---|
| Tensile Strength: | - |
| Packaging: | 1000 per Pkg |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Beaded, Releasable Red 0.56" (14.29mm) 0.060" (1.52mm) 0.208' (63.50mm, 2.50") |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Bundle Diameter: | 0.56" (14.29mm) |
| Length - Approximate: | 2.50" |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Color: | Red |
| Wire/Cable Tie Type: | Beaded, Releasable |
| Series: | BT |
| Width: | 0.060" (1.52mm) |
| Other Names: | 21045038 BT- 2-10-RD BT- 2-10-RD-ND BT210RD |
| Material: | Polypropylene (PP) |
| Length - Actual: | 0.208' (63.50mm, 2.50") |
| Features: | - |
Introduce
We can supply BT-2-10-RD , send us a request quote to request BT-2-10-RD pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BT-2-10-RD.The price and lead time for BT-2-10-RD depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BT-2-10-RD.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation







