Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BR3JBR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BR3JBR100 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BR3JBR100
| Part No | BR3JBR100 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES 0.1 OHM 0.1 OHM 3W 5% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 100 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Foil |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 1.000" (25.40mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.602" L x 0.065" W (15.30mm x 1.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | BR |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | BR 3 .1 5% B BR3.1JB BR3.1JB-ND |
| Resistance: | 100 mOhms |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 350°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply BR3JBR100 , send us a request quote to request BR3JBR100 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BR3JBR100.The price and lead time for BR3JBR100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BR3JBR100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





