Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BR3JB25L0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BR3JB25L0 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BR3JB25L0
| Part No | BR3JB25L0 |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | RES CURR SENSE 0.025 OHM 3W 5% |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Package / Case: | Radial |
| Packaging: | Bulk |
| Supplier Device Package: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 25 mOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Foil |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Temperature Coefficient: | ±20ppm/°C |
| Height - Seated (Max): | 1.000" (25.40mm) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.602" L x 0.065" W (15.30mm x 1.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Series: | BR |
| Power (Watts): | 3W |
| Other Names: | BR 3 .025 5% B BR3.025JB BR3.025JB-ND |
| Resistance: | 25 mOhms |
| Features: | Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 350°C |
| Composition: | Metal Foil |
| Failure Rate: | - |
Introduce
We can supply BR3JB25L0 , send us a request quote to request BR3JB25L0 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BR3JB25L0.The price and lead time for BR3JB25L0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BR3JB25L0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





