Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAY73TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAY73TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAY73TR
| Part No | BAY73TR |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 125V 500MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 125V 500mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 200mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 5nA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 8pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 125V |
| Current - Average Rectified (Io): | 500mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 1µs |
Introduce
We can supply BAY73TR , send us a request quote to request BAY73TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAY73TR.The price and lead time for BAY73TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAY73TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





