Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy BAY72TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy BAY72TR with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
BAY72TR
| Part No | BAY72TR |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE GEN PURP 125V 200MA DO35 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | DO-204AH, DO-35, Axial |
|---|---|
| Diode Type: | Standard |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Supplier Device Package: | DO-35 |
| Speed: | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Diode Standard 125V 200mA Through Hole DO-35 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1V @ 100mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 100V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Operating Temperature - Junction: | 175°C (Max) |
| Capacitance @ Vr, F: | 5pF @ 0V, 1MHz |
| Series: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 125V |
| Base Part Number: | BAY72 |
| Other Names: | BAY72TR-ND BAY72TRFSTR |
| Current - Average Rectified (Io): | 200mA |
| Reverse Recovery Time (trr): | 50ns |
Introduce
We can supply BAY72TR , send us a request quote to request BAY72TR pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BAY72TR.The price and lead time for BAY72TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part BAY72TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation





